Pūtēju orķestris

Orķestra vēsture un sasniegumi

Latvijas Universitātes pūtēju orķestris (LUPO) izveidots 2008.gada 1.septembrī, tā sastāvā ir vairāk kā 50 mūziķi no dažādām Latvijas augstskolām un mūzikas skolām. Orķestra diriģents un dibinātājs ir Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas asoc. profesors Jānis Puriņš.

Latvijas Universitātes pūtēju orķestris ir koncertorķestris. Kolektīvs regulāri piedalās dažādos festivālos, konkursos un iestudē solo koncertprogrammas, kurās regulāri atskaņo arī latviešu komponistu mūziku.

Orķestris vairākkārt muzicējis Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas rīkotajos mūzikas festivālos – Trompešu dienas 2008, Low Brass Days 2009, Trombonu dienas 2009.

Kopš Baltijas valstu pūtēju orķestru diriģentu un ansambļu vadītāju foruma izveidošanas 2009. gadā, LU pūtēju orķestris tā ietvaros atskaņo latviešu mūzikas programmu, iekļaujot gan jaundarbus, gan īpaši orķestrim rakstītus skaņdarbus. Orķestris ir bijis latviešu komponistu Anitras Tumševicas, Alvila Altmaņa, Andra Baloža, Andra Vecumnieka, Pētera Butāna, Evijas Vecumnieces, Jura Karlsona, Andra Riekstiņa, Pētera Butāna, Selgas Mences, Ilonas Breģes, Madaras Pētersones, Līvas Blūmas jaundarbu pirmatskaņotājs. Koncertos ir skanējuši arī Gunāra Ordelovska, Jāzepa Vītola, Aivara Krūmiņa skaņdarbi.

Par vienu no savas radošās darbības virzieniem Latvija Universitātes pūtēju orķestris ir izvēlējies pasaulē atzītu vokāli instrumentālo skaņdarbu atskaņošanu un ierakstīšanu CD formātā. 2008.gadā kopā ar Latvijas Universitātes jaukto kori Juventus tika ierakstīts pirmais CD – austriešu komponista Šeina Vudborna /Shane Woodborne Roravas mesa/ Rohrauer Messe korim un orķestrim. Šis nekomerciālais kompaktdisks, tāpat kā 2010.gadā izdotais Rolfa Rudina/ Rolf Rudin Rekviēms/ Requiem, op.70, ir saņēmis daudzu mūzikas speciālistu atzinību visā pasaulē par tā ierakstu un māksliniecisko kvalitāti. Gan Š.Vudborna Roravas mesa, gan Rolfa Rudina Rekviēms ir piedzīvojuši arī vairākus koncertatskaņojumus. 2009.gada aprīlī Šauļu (Lietuva) Starptautiskajā Lieldienu mūzikas festivāla Resurexit pirmoreiz Baltijā tika atskaņota Roravas mesa, bet 2010. gada 8. un 9. maijā orķestris, Latvijas Universitātes jauktais koris Juventus un Viļņas Universitātes Akadēmiskais koris Viļņā un Kauņā (Lietuva) atskaņoja Rolfa Rudina Rekviēmu.

No orķestra darbības pirmsākumiem jaunie mūziķi ir Latvijas mūzikas skolu pūšaminstrumentu un sitaminstrumentu izpildītāju konkursu Noslēguma koncerta „Bravo-bravissimo” dalībnieks, kopā ar konkursa uzvarētājiem gatavojot un atskaņojot laureātu programmas. (2009. – 2017 g.).

2013.gada rudenī ar divām atšķirīgām koncertprogrammām – Sv. Jēzus baznīcā (21.09.) un Latvijas Universitātes Lielajā Aulā (12.10) kolektīvs atzīmēja savas darbības 5 gadskārtu.

Neskatoties uz neilgo orķestra darbības laiku, kolektīvs jau ir daudzu  Latvijas un starptautisko festivālu un konkursu dalībnieks un uzvarētājs.

2009. gada jūnijā orķestris bija Starptautiskā pūtēju orķestru festivāla un konkursa Kremlovskije zvezdi Istrā (Maskavas apgabals, Krievija) laureāts, augstskolu orķestru kategorijā iegūstot I vietu un Grand Prix.

2010. gada martā kolektīvs ieguva I vietu augstākajā grupā I Baltijas valstu pūtēju orķestru konkursā Baltic Open.

2011.gada martā orķestris, piedaloties IV Latvijas pūtēju orķestru konkursā augstākajā grupā, ieguva I vietu.

2011.gada aprīlī XI Lietuvas atklātajā pūtēju orķestru čempionātā Panevežis tika iegūta I vieta un GRAND PRIX.

2013.gada maijā orķestris ar panākumiem muzicēja Minskas apgabala/ Baltkrievija starptautiskajā orķestru festivālā Maija valsis.

2013. gada XXV Vispārējo latviešu Dziesmu un XV Deju svētku pūtēju orķestru konkursā augstākajā grūtības pakāpes grupā iegūta I vieta.

2014. gada februārī kolektīvs sniedza divus speciālos koncertus Lietuvas Neatkarības gadadienā Šauļos un Šauļu rajonā, atskaņojot lietuviešu un latviešu komponistu mūziku.

2014. gada martā orķestris ieguva pirmo vietu V Latvijas pūtēju orķestru konkursā augstākajā grupā., pirmo reizi Baltijā atskaņojot vienu no pasaules vadošā komponista Deivida Maslankas/ David Maslanka darbiem – Ceļotājs/ Traveler.

2014.gada vasarā orķestris bija Baltijas valstu Studentu Dziesmu un deju svētku dalībnieku vidū.

III Starptautiskajā pūtēju orķestru konkursā Baltic Open 2015. gada martā kolektīvs ieguva ne tikai I vietu, bet arī visaugstāko novērtējumu – 48,83 punktus.

2015.gada maijā LU orķestris ieguva II vietu un diplomu ar izcilību Starptautiskajā pūtēju orķestru konkursā Karlsrūē/ Vācija.

2016. gada februāris – 18. Starptautiskais pūtēju orķestru festivāls – konkurss Prāga 2016 (The International Festival of Wind orchestras Prague) – Zelta diploms un I vieta visaugstākajā grūtības pakāpes grupā.

2016. gada marts – VIII Latvijas pūtēju orķestru konkurss – III vieta.

2016. gada 25. septembrī orķestris pirmo reizi Baltijā izpārdotā koncertzālē Lielā Ģilde atskaņoja monumentālo britu komponista Tolgas Košifa simfoniju “The Queen Symphony”, koncerta atkārtojums atkārtoti izpārdotā koncertzālē Lielā Ģilde 2017. gada 4. februārī.

2017. gada aprīlis – I vieta visaugstākajā grūtības pakāpes grupā IV Starptautiskajā pūtēju orķestru konkursā „Baltic Open” Jelgavā.

2017. gada jūnijs – Grand Prix (absolūtais uzvarētājs) Starptautiskajā pūtēju orķestru konkursā Ostravā (Čehija)

Latvijas Universitātes pūtēju orķestra programmas veido dažādu laikmetu un stilu mūzika. Tā repertuārā ir J.S.Baha, G.F.Hendeļa, V.A.Mocarta, A.Vivaldi, R.Vāgnera, un citu komponistu aranžējumi , kā arī oriģinālmūzika: Alfrēds Rīds, , Johans de Meijs, Jans van der Rosts, Franko Cesarīni, Filips Spārks, Ferers Ferāns, latviešu autori: Juris Karlsons, Gunārs Ordelovskis, Raimonds Pauls, Pēteris Butāns, Rihards Zaļupe, u.c..

LUPO sadarbojies ar viesdiriģentiem Gunti Kumačevu, Atvaru Lakstīgalu, Andri Vecumnieku (Latvija), Timoteju Reinišu /Timothy Reynish/ un Entoniju Hotonu/ Anthony Houghton/ (Lielbritānija), Džeimsu Seikeru /James Saker/, Kortniju Snaideri /Courney Snyder/ un Ēriku Neidlingeri /Erica Neidlinger/ (ASV), Arildu Andersenu /Arild Andersen/ (Norvēģija), Pjotru Kazimiru (Krievija), solistiem Jāni Porieti (trompete, Latvija), saksofonistu Timotiju Elanu Votsonu /Timothy Alan Watson/, u.c.

Kolektīvs regulāri iestudē jaunas koncertprogrammas, sagatavojot diplomeksāmenu koncertprogrammas ar jaunajiem JVLMA pūtēju orķestra diriģēšanas klases studentiem un maģistrantiem.

Orķestris regulāri atskaņo arī populāro un džeza mūziku.